Harcerska Grupa Ratownicza
"Gorzów Wielkopolski" Hufiec Gorzów Wielkopolski ZHP

O Harcerskiej Grupie Ratowniczej

Harcerska Grupa Ratownicza „Gorzów Wielkopolski” powstała 20 maja 2015 r. w wyniku przekształcenia istniejącego od 2011 r. Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Gorzów Wielkopolski”. HGR jest jedną z kilku tego typu jednostek harcerskich w Polsce. Grupa zrzesza ratowników medycznych, ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, ratowników ZHP oraz studentów kierunków medycznych. Głównym celem grupy jest propagowanie idei niesienia pierwszej pomocy poprzez organizowanie kursów oraz warsztatów z zakresu pierwszej pomocy. 

Grupa zabezpiecza medycznie imprezy o charakterze lokalnym oraz ogólnopolskim współpracując z wyspecjalizowanymi jednostkami takimi jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Ratownicy wchodzący w skład grupy stanowią również zabezpieczenie medyczne podczas imprez organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego.

Członkowie naszej jednostki podnoszą swoje umiejętności podczas szkoleń wewnętrznych oraz kursów państwowych, co sprawia ,że są dobrze przygotowani do pełnienia służby wynikającej ze specyfiki działania grupy. Ratownicy sprawdzają nabyte umiejętności w praktyce uczestnicząc w zawodach ratowniczych na poziomie wojewódzkim lub ogólnopolskim.

Wszystkie pozyskane środki finansowe zostają przekazywane na rozwój oraz wyposażenie członków jednostki. Grupa ciągle wzbogaca się w sprzęt potrzebny do jej funkcjonowania. 

Harcerska Grupa Ratownicza nie jest podmiotem leczniczym i jej członkowie udzielają wyłącznie kwalifikowanej pierwszej pomocy . Na podstawie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy obejmuje:

  1. resuscytację krążeniowo-oddechową, bezprzyrządową i przyrządową, z podaniem tlenu oraz zastosowaniem według wskazań defibrylatora zautomatyzowanego;
  2. tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran;
  3. unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć;
  4. ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem;
  5. prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego poprzez właściwe ułożenie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  6. stosowanie tlenoterapii biernej;
  7. ewakuację z miejsca zdarzenia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;
  8. wsparcie psychiczne osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.